Viaplay dostępny w Vectrze

20-08-2021
Od kilku dni bardzo głośno o nowym serwisie streamingowym na rynku polskim, mianowicie chodzi o skandynawski VIAPLAY. Głośno stało się głównie za sprawą wykupienia praw do Bundesligi na terenie Polski, która w naszym kraju jest bardzo popularna. Mało tego, od przyszłego sezonu do VIAPLAY trafi równie popularna Premiership - czyli ekstraklasa ligi angielskiej (dostępna do tej pory jedynie w Canal+) oraz Formuła 1!
Do tej pory prawami do ligi niemieckiej dysponował Eleven Sport a wcześniej Eurosport 2, czyli telewizje linearne - dostępne w ofertach klasycznej telewizji. Teraz to się zmieniło, bowiem aby oglądać zawody trzeba dysponować urządzeniem smart (nowy telewizor smart, przystawka smart, smartfon, tablet itp) oraz podłączeniem do internetu - najlepiej stacjonarnego (bez limitu). Sprawa się komplikuje głównie u starszych abonentów sieci kablowych, ponieważ są to osoby które nigdy nie miały do czynienia z taką formą odbioru treści telewizyjnych. Kłopotliwe jest także oglądanie na ciągle jeszcze występujących u klientów telewizorach kineskopowych. Trudno seniorom zrozumieć, że do tej pory na dekoderze z wyjściem euroscart i programach Eleven można było oglądać ulubione zawody, a teraz nagle aby mieć dostęp do Bundesligi trzeba wyłożyć środki na zakup nowego TV i opłacenie serwisu streamingowego.
Sytuacja jest cały czas rozwojowa, jest nadzieja że w Polsce podobnie jak w krajach skandynawskich pojawi się kanał linearny w formie UHD/4K, który będzie dostępny na klasycznych, antenowych dekoderach. Póki co, aby oglądać mecze na żywo trzeba wykupić dostęp do VIAPLAY i postarać się o jakieś urządzenie typu smart połączone do internetu.
Bardzo popularnym sposobem dostępu do serwisu jest skorzystanie z sieci VECTRA. Nie trzeba dysponować kartą kredytową, wystarczy chęć zamówienia usługi, a operator dopisze 34 złote do miesięcznego rachunku za kablówkę.
Jeśli klient posiada nowy telewizor smart z aktywnym dostępem do internetu i możliwość zainstalowania aplikacji VIAPLAY - wystarczy tylko zarejestrować swoje konto i cieszyć się odbiorem. Jeśli nie ma takiej możliwości to VECTRA udostępnia dekoder Smart 4K, który umożliwia m.in. dostęp do serwisu VIAPLAY, nawet na starszych płaskich telewizorach z wejściem HDMI. Niestety nie jest możliwe podłączenie analogowe po złączu euroscart, tylko HDMI! Posiadacze telewizorów kineskopowych niestety będą musieli wymienić swój odbiornik.