MUX5 z Góry Św. Anny

01-05-2021
30 kwietnia w godzinach wieczornych z masztu na Górze Świętej Anny na kanale K27 (522 MHz) uruchomiono Multipleks 5 naziemnej telewizji cyfrowej. Jest to już przekaz nadawany w najnowszym standardzie DVB-T2 z kompresją HEVC. Dzięki niemu możemy sprawdzić czy nasz telewizor jest przygotowany na odbiór telewizji w tym systemie. Jeśli tak, będziemy przygotowani na nadchodzącą w 2022 zmianę standardu nadawania MUX1-3, jeśli nie to trzeba będzie zaopatrzyć się w zewnętrzny dekoder obsługujący DVB-T2 HEVC.

W skład multipleksu 5 wchodzą obecnie:
- TVP POLONIA HD
- TVP KULTURA HD
- TVP ROZRYWKA
- TVP DOKUMENT HD
- TVP KOBIETA HD

W trakcie Mistrzostw Europy w piłce nożnej, rozpoczynających się 11 czerwca - TVP planuje w tym multipleksie uruchomić przekaz kanału TVP 4K z transmisjami meczów ME w najwyższej możliwej jakości obrazu UHD 4K HDR!!! Będzie to na pewno łakomy kąsek dla wszystkich kibiców.

Multipleks 5 nadawany jest z mocą 5kW w polaryzacji poziomej. Nie jest to zbyt duża moc, ale rekomprensuje ją wysokość zamontowanych anten. Generalnie z odbiorem w Krapkowicach nie powinno być większych problemów ze względu na bliską odległość do obiektu nadawczego oraz posiadanie już anteny do odbioru MUX1-3 także w paśmie UHF i polaryzacji poziomej. Największą przeszkodą może być kierunek, z którego sygnał jest nadawany. Mianowicie obecne anteny UHF patrzą w kierunku nadajnika w Chrzelicach, a nadajnik na Górze Św Anny jest praktycznie z przeciwnej strony i przez niektóre anteny może być odbierany "przy okazji" a przez niektóre tłumiony.

Trudno w chwili obecnej prognozować czy nadajnik finalnie zostanie uruchomiony z nadajnika w Chrzelicach czy już na stałe pozostanie na Górze Świętej Anny.