Zmiana częstotliwości MUX1

02-06-2020
W dniu 3 czerwca 2020 roku zaplanowano w nadajniku Opole Chrzelice zmianę nadawanie multipleksu 1 (zawierającego następujące kanały: Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, Stopklatka, Fokus, TVP ABC) z częstotliwości 674MHz (K46) na 538MHz (K29). Moc nadawania pozostaje bez zmian. Niestety większość telewizorów i dekoderów TV naziemnej należy przeprogramować, aby w dalszym ciągu móc odbierać powyższe kanały. W związku z tym należy uruchomić funkcję automatyczne wyszukiwanie kanałów lub ręczne wyszukiwanie - podając częstotoliwość 538 MHz (K29).
Zmiana spowodowana jest tzw. refarmingiem, czyli uwolnieniem pasma około 700MHz do zastosowań telefonii komórkowej 4G i 5G. Pierwotnie opolski nadajnik multipleksu 1 miał pozostać na częstotoliwości 674MHz, który jest oddalony od pasma 700MHz. Jednak w ostatniej chwili podjęto decyzje o zmianie parametrów.
Powyższa zmiana nie ma zastosowania w dekoderach telewizji kablowej VECTRA. Więcej szczegółów o refarminu można przeczytać na stronie https://www.emitel.pl/refarming/